Výběr chovatele koček s PP

Ať... bengálská kočka....ragdoll .... všichni mají společné - chovatele.

Ale není chovatel jako chovatel.

Jak vybrat dobrého chovatele je někdy obtížné,pro lajka jistě.Na internetu se sice dozvíte mnoho informací,ale řekneme si narovinu,ne všechna jsou pravdivá.Některé informace co se týká určitých plemen jsou mylná,přehnaná a zastaralá.

JAKÉ PLEMENO JE PRO VÁS VHODNÉ ?

Kolik mám doma prostoru (kočka potřebuje své útočiště, jak velké by mělo být, mám na to místo)? Vždy je lepší si vybrat určité chovatelské stanice,na internetu se píše mnoho a ne vždy jsou dané informace pravdivé.

Kolik času mohu věnovat své kočičce/kocourkovi ? (některé kočky vyžadují každodenní česání a péči ( uši,oči )zejména plemena dlouhosrstá a nebo s dělší a hustou srstí se musí kartáčovat).

Některá plemena však nemohou být sama,potřebují společníka,rozvijet jeich osobnost hrou.INFORMACE

Správný chovatel Vám odpoví na všechny Vaše otázky.

Jaká je povaha rodičů je důležitá,protože jí koťata zdědí.

Zajímat se případně o minulé odchovy,(většina chovatelů si ať na webové stránky či sociálních sítích..... uveřejní své odchovy v nové rodině,přeci jen jsou chovatelé pyšní na to,že jejich koťata dělají radost ),

Určitě si všímat jak se koťata mají k majiteli,protože koťě s majitelem se bude chovat zcela jinak než k Vám,k člověku kterého vidí poprvé (můžou být zdrženlivé,nejevit zájem,většinou budou opatrní,ale zvědavost je přeci jen přemůže.

PŘIJEĎTE NA NÁVŠTĚVU

Většina chovatelů přijímá návštěvy až po prvním očkování tedy cca 8-10 týden.Proto tedy není nic zvláštního když Vás chovatel odmítne a nabídne Vám jiný termín.Některé CHS příjímají návštěvy jen při vážném zájmu o koťátko,z důvodu časového vytížení.

TITUL KOČKY NENÍ DŮLEŽITÝ

Mnoho chovatelů koček zastává názor,že výstavy jsou důležité,dá se říct,že tím až žijí,proto uvidíte před jménem u rodičů např. tyto tituly,uvedu jen ty nejčastější :

GIC - Mezinárodní grandšampion / International Grand
Champion

IC - Mezinárodní šampion / International Champion

CH - Šampion / Champion

BIS - Best In Show (ti nejlepší z výstavy)

BIV -  Best In Variety (ten nejlepší v barvě)

BOB - Best of Best (nejlepší z nejlepších)


Jistě mnoho z Vás nějakou tu výstavu navštívilo,ať se jen podívat na plemena koček a nebo jen, jak to chodí na výstavách.

Dneska výstavy koček nejsou již povinné ! Hodně chovatelů je však přesvědčených,že výstavy jsou důležité aby byla jejich zvířata posouzená a věděli jaké mají kvality.

V tuto chvíli se chovatelé dělí na dvě skupiny,ti co výstavy nepodporují a ti co na ně nedají dopustit.

Protože mám i spřátelené chovatelské stanice jiných plemen,vím jak to chodí,probíhá....

Výstavy jsou náročné jak pro majitele tak i pro samotné kočky,kor když se přihlásí na dva dny ( sobota a neděle ) trvají celý den,neděle je většinou kratší. Psát jak to na výstavách chodí...bylo by to na knihu,vše se dočtete na internetu. ANO,některé kočky si opravdu výstavu užívají,jsou společenské,milé,hodné,nechají se hladit a jak modelky / modelíni se ukazují. Což člověk sám vidí.

Jenže pak je tu i ta druhá strana,kočky které sotva snesou když se na ně někdo podívá a to je špatně.Tyto kočky jsou pod tlakem,stresem,je problém je vystavit do určité pózy,nejradši by utekly,či se chovají agresivně.

Polodlouhosrsté kočky a dlouhosrsté kočky se den před výstavou připravují (koupel,vyfénovat,napudrovat a našesat ) tato procedůra Vám zabere i 1,5h. - 2h. a to platí u  jedné kočky.( příprava je i u těch bezsrstých,krátkosrstých,záleží na konstrukci srsti.)

Před vystavením zvířete se opět kartáčují a pudrují aby vše bylo jak má být.

Kolikrát tyto kočky jen leží apaticky a čekají,některé se vztekají a hlasitě mňoukají.Pak je na chovateli jak se zachová,zda kvůli kráse a získání titulu bude kočku vystavovat i přes to,že trpí a nebo mu na zvířatech záleží a vystavovat dané zvíře už nebude.Zde jsem se setkala bohužel i s tím,že krása,titul vyhrál..nebudu Vám lhát,že se stane,že kočky pod tlakem a stresem i zemřou,ale o tom už se tak nemluví.


Takže abych to shrnula:

1. nejsem zastáncem výstav ,dle mě je to jen fraška v současné době,kde není spravedlnost (každý na to máme názor jiný )

2. spíš než kočky si toto užívají lidé

3. ve většině případů je hodnocení nespravedlivé a nahrané

4.  spřátelené chovatelské stanice téhož plemene si rovněž dávají vědět kdo jaký den půjde - ano aby nenastal souboj a mohl ten druhý či první vyhrát Ex1

5.  když víte ,že na výstavě budou tři bengálské kočky a víte o které jde víte,že tentokrát můžete na výstavu,nejen,že znáte posuzovatele,ale i kočky mají nějaký ten nedostatek ( slabá kresba,větší uši...)

když máte na výstavě cca 15 mainských koček,je to něco jiného.

Obecně se však říká,že kdo se umístil na TICA výstavě ,ty se pořádají v zahraničí a jsou i težší a náročnější,tak tato kočka má větší hodnotu.

Takže když Vám bude chovatel tvrdit jak jeho kočka má výstavní úspěchy,nic se na tom nemění.

TESTOVÁNÍ KOČEK

Velmi důležitá věc u koček.Testování koček na genetické nemoci či infekční by mělo být základem,přesto mnoho chovatelů netestuje svá zvířata.

U bengálských koček se testuje HCM + PKD sonograficky , PRA-b + PKdef ( já osobně posílám do Kalifornie UC DAVIS LABORATORY ( UC Davis Veterinary Genetics Laboratory ) 

na infekční nemoci jako FIV a FELV se dělá u všech plemen i u kočiččích kříženců.Proto se vždy zeptejte či nechte ukázat jaké testy chovatel dělá.

Pro každé plemeno jsou testy individuální,proto si zjistěte co se u kterého testuje.


VŠÍMEJTE SI KOLIK URČITÁ CHS CHOVÁ KOČEK / ZVÍŘAT

U většiny chovatelů samozřejmě najdete více koček. Pokud se to tam jimi ale doslova hemží, není to dobré znamení. Kočky potřebují dostatek místa pro sebe ,pozornost a péči a při přílišném množství není možné jim ji poskytnout v potřebné míře.

Kde jsou kočky chovány

Koťata by neměla být umístěna v uzavřené místnosti. U chovatele prožívají nejdůležitější fázi svého života. Pro jejich správnou socializaci je potřeba, aby je chovatel nechal vyrůstat uprostřed své rodiny a každodenního života.Snad jen podotknout,že ne každá matka dovolí aby byla s ostatníma volně,proto mají své pokojíčky než začnou chodit,papat,čurat a pít sami.

Všímat si okolí

Velmi dbejte i na to v jakém prostředí se pohybují,jestli jsou misky na vodu a stravu čisté,jak vypadají záchodky,zda-li nejsou špinavé,jak to vypadá doma.Pelišky zda jsou špinavé.Kde se koťátka nachází.Jak vypadá jejich maminka.

DOPORUČENÍ

JAK VYBRAT KOTĚ ?

Jak já říkám vybírat koťátko "láska na první pohled" a to ať je z druhého konce ČR

  • Srst musí být čistá bez parazitů (drobná černá smítka jsou důkazem přítomnosti blech),lesklá,jemná (dle plemene)
  • Čisté uši bez výtoku a nečistot,krásně růžový zvukovod.
  • Jasné a čisté oči bez výtoku,otoků a zčervenání
  • Tlamička bez poranění (nesmí mít zhnisaná místa, zánět dásní nebo abnormalitu chrupu)
  • Pod ocasem musí být kotě čisté a suché, beze stop po průjmu či opruzení (zčervenání)
  • Obecně by kotě mělo být živé a plné zájmu,pokud zrovna nemají dobu kdy spinkají. Když je zvednete, nemá projevovat bolest a má se chovat přátelsky,stává se,že koťě se při zvednutí vzpírá,samozřejmě,nezná Vás a Váš pach,pokud máte i jiné zvířata.Pozorujte jak se má k majiteli.

Koťata by měla vypadat zdravě. Neměla by mít špinavá ouška, výtok z nosu nebo očí, příliš kulatá bříška nebo holá místa v srsti. Ani stopy průjmu nejsou dobrým znamením, i když nějaká ta viróza se někdy objevit může.

Zodpovědný chovatel by ale kotě nikdy neměl předat před případnou ukončenou léčbou stejně jako před ukončeným dvanáctým týdnem života. Kotě by mělo vždy od chovatele odejít zdravé, naočkované a odčervené. Většina seriózních chovatelů svá zvířata také nechává testovat na kočičí leukémii a kočičí AIDS. - FIV a FELV


JAKÝ JE ROZDÍL CEN U KOČEK DO CHOVU A NA MAZLÍČKA ?

občas jsem dostala otazku typu,proč ono koťátko nešlo do chovu když je tak nádherné .

Moje odpověď zní: nenašel se nikdo vhodný a nebo má vadu na kráse,tu lajk ani nepozná

Ceny konkrétně u bengálských koček na mazlíka určuje několik faktorů:

1. kresba ( krásné plné rozety ( zde světlí podklad,ohraničené rozety vyplněné třetí barvou) 2. barva,jaký je její tón (do tepla,medový odstín atd., )

3. glitter ( čím jasnější tím více lesklá srst - jakoby byl poprášen zlatým prachem.

4. povaha,čím milejší a mazlivější tím cena stoupne

5. výbava ke koťeti ( každý chovatel dává jinou výbavičku )

6. jaké se prováděli testy u rodičů

Bambibengals Enzo foto v 8 měsících.

Ceny konkrétně u bengálských koček na CHOV určuje několik faktorů:


1.  kvalita rodičů ,jejich linie ,z jakých chovatelských stanic pochází,předci,barevnost a konstrast kresby

2.  jestli jsou nosiči některých genů ( charcoal,lynx,melanistic,sepie ..)

3.  jakou povahu mají rodiče

4. testy u rodičů

5. Samotné kotě ,jaké vykazuje známky :  viz.výše

*osobně upřednostňuji rovný profil bez stopu ( obrázek v pravo )

6. cena rodičů

7. záleží i na tom zda-li chcete do chovu kočku a nebo kocoura.

8.pokud máte kočičku /kocourka chovatel na kterého se obrátíte Vám poradí kočičku pro kocourka a nebo kočičku pro kocourka.


JEDNO KOTĚ NEBO ROVNOU DVĚ ?

Samozřejmě za mě dvě ( doporučuje se buď kocourek a kočička a nebo dva kocourci,ale mám dobrou zkušenost i když jdou dvě kočičky spolu,vše záleží na povaze,na tom jak spolu vychází,tzv,jak k sobě mají blízko.Vždy každému říkám kdo si od nás bere kotě,ať si vezmou rovnou dvě. Je to sice zezačátku finančně náročné ,ale já osobně se dokážu domluvit.

PROČ vlastně dvě?

Bengálské koťátka jsou jak malé raketky,hrát si,lítat,vymýšlet nové věci,zkoumat co nejvíce a lumpačit.Až je to přestane bavit tak se budou soustředit na Vás.Vlastně budete jejich "kamarád"

Chvíli to budete zvládat,ale řekněme si narovinu,ne vždy má člověk náladu,chodí do práce či má děti.Tolik nových majitelů jsme přemlouvali aby si vzali dvě koťátka od nás a teď nelitují.

NIKDY nedáte tomu prckovi to co jeho kočičí kamarád.Budou si spolu hrát,spinkat,lumpačit,budou si spolu rozvíjet osobnost.

Nejlepší je když nemáte žádnou kočičku vzít si dva sourozence.

Vyhnete se tak seznamovacím rituálům - syčení,prskání...

Určitě bude vypadat jinak také když už doma budete mít 2 letou kočičku a vy k ní dáte kotě ( kocourka ).

Stává se i to ,že se nemusí skamarádit.

Ale chovatel Vám se vším pomůže.Povíte jakou povahu má Váš kocourek/kočička a vybere se k němu vhodný parťák.

To samé platí i u Siamských,Orientálských koček či Devon rex,Cornish Rex a Sphynx,ti samotou opravdu trpí !

Anakin a Enzo - kamarádi

Bambibengals Eddie a Evan - sourozenci

Zde kocourek hnědý (brown (black) spotted tabby) Bambibengals Erik,uprostřed Raabtabengals Corleonek (seal sepie ) a jejich nejstarší kamarádka 6 letá Abigail (Semangat CHANDRANI ) ( brown (black) spotted tabby )

Sněžný kocourek Bambibengals Domenico vrh D (seal mink) a Kocourek Bambibengals Bamba Calypso vrh C ( brown (black) spotted tabby ) a jejich psí kamarádka Jess


JAK MOC SE CHOVATEL ZAJÍMÁ KAM JEHO ODCHOV PŮJDE ?

Jsou chovatelé a chovatelé jak jste zjistili viz.výše ,správný chovatel Vás doslova vyslechne.

Začít větou kolik stojí kotě,kolik za TO a nebo kolik stojí ? nepůsobí dobře,přeci jen není to nabytek,auto či vůbec dekorace do bytu.

Není výjimkou když si chovatel řekne o nějaké fotky - zázemí pro koťátko

Jestli máte děti ,či jiné zvířata ,dům / byt ,kolik času budete na malého mít ?

Já osobně s přítelem se vyptáváme opravdu hodně !

Naše kočičky jsou jako děti a prodejem kotěte náš zájem nekončí.

Co chovatel o koťatech ví

Chovatel by také měl být schopný vám do podrobností popsat charaktery jednotlivých koťat a případně vám doporučit, jaké by se k vám nejlépe hodilo.

Mějte na paměti, že kotě bude vaším společníkem na dlouhá léta, a proto byste si s jeho výběrem měli dát záležet. Stačí si dát pozor na pár věcí, abyste byli se soužitím spokojení vy i nový člen rodiny.