(V) časné kastrace

(gonadektomie)

Kastrace ,slovo které je v mnoha lidech zakořeněné spíš jako zbytečné,špatné či životu nebezpečné.

Stále se setkávám s názorem : chudák kočka vždyť to je proti přírodě,aby neměla svoje děti,jak by bylo Vám kdyby jste nemohla mít děti.Tito lidé si ale neuvědomují že zvířata žene jejich přirozený pud.

Byl někdo z Vás v útulku?Depozitech?Viděl kolik koček (ne jenom koček,ale i psů) se v útulku nachází?Většina depozit i útulků je přeplněna a nemůžou přijímat další kočky,mnoho starších koček které nikdo nechce je utraceno.Každý rok je situace horší a horší a není to jen u nás v ČR.

Odhadem 5 milionů až 8 milionů zvířat je každý rok umístěno v útulcích po celé zemi. Mnoho organizací pracuje na snížení tohoto počtu tím, že otevírá nízkorozpočtové klinické studie. Jednou z takových organizací je LifeLine Animal Project, nezisková organizace a klinika založená v Atlantě, kde od roku 2005 proběhlo více než 25 000 vyšetřovacích a kastrovacích procedur. Výkonná ředitelka Rebecca Guinnová zde odpovídá na nejčastěji kladené otázky o kočkách a kastracích.

V některých zemích jako jsou USA,Anglie,Kypr,Austrálie zde jsou kočky přemnožené v takové míře že se provádí euthanasie.

V Austrálii kočky mají dokonce na svědomí vyhynutí některých drobných živočichů.

Například jen v USA se odhaduje, že 4 až 15 milionů zdravých koček je každoročně utraceno jen proto, že nemají domov. V Kanadě je největší příčinou úmrtí zdravých koček euthanasie. V některých azylových domech je 50 až 90% přijatých koček utraceno, jednoduše pouze proto, že je nikdo nechce.

Protože se však do útulku dostalo mnoho koček(koťat) které měli už alespoň jeden vrh za sebou bylo potřeba kastrace provádět ve věku než vůbec kočky dospěli, jen tak se mohlo zabránit dalším a dalším nechtěným kočkám.

Zvířata v útulcích se např. v USA kastrují dříve, již od devátého týdne věku, ihned po prvním očkování

Včasné kastrace

Jedna skupina lidí kteří včasné kastrace prosazují a druhá skupina, kritici kteří je zavrhují,protože dle nich jsou kočky/kocouři v brzkém věku kastrace ohroženi na vývoji - kocouři nedorostou do plné velikosti ,problém s močovou trubicí či ledvinami,nadváha u koček a vzhled kotěte či další jako i změna chování.

Dokonce jsem se setkala s názorem veterináře - kastrace kocoura v brzkém věku vede k nedovyvinutí jeho hlavy,uší,kocour bude mít hlavu jak kotě a zůstane mu kotěcí srst.

Dovoluji si uveřejnit od paní Radky Vacíkové některé fakta a studie co se týká ohledně časných kastrací které přeložila z angličtiny a velmi pěkně zpracovala

Zdroj:

https://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Spay_Neuter.pdf

(www.cfhs.ca) American Humane Association

(www.americanhumane.org) a Winn Feline Foundation

Studie však jasně prokázala, že brzká kastrace nezpůsobuje:

 • nezpůsobují zakrnělý (ani "vyčouhlý") růst kočky (University of Florida 1996).

(Rozsáhlá studie na Universitě v Corvell na více než 1600 kočkách, které byly sledovány po dobu až 11 let, ukázala, že kočky kastrované v brzkém věku měly méně některých zdravotních problémů, včetně zánětu dásní, astma, abscesy a rakoviny mléčné žlázy, než kočky kastrované v tradičních věkových kategoriích. Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30 % nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace přinášejí mnohem více výhod než rizik. )

 • nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace

(University of Texas studie z r. 1997 a 2000).

 • nezpůsobuje vážné problémy v chování koček

(univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001).

 • nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest

(University of Minnesota 1996, University of Texas 2000).

(velmi často uváděný problém!onemocnění močových cest a ledvin způsobuje nevhodná životospráva u zvířete a nedostatečný příjem tekutin,či zužení močové trubice u kocoura.)

Byly vzneseny otázky týkající se bezpečnosti tohoto postupu a možných účinků na zvířata, když se stanou staršími. Někteří lidé byli obzvlášť znepokojeni tím, že včasné kastrace mohou způsobit, že kočky jsou náchylnější k onemocnění močových cest. Vzhledem k tomu, že bylo provedeno více studií a veterinární lékaři následovali starší sterilizované / kastrovaná zvířata do staršího věku, tyto obavy se ukázaly jako neopodstatněné.

Skupiny koček, které byly sterilizované / kastrované ve věku 7 týdnů, ve věku 7 měsíců a po 12 měsících věku byly ve velké studii sledovány. Všechny kočky byly umístěny v domácnostech a následovaly roky. Při srovnání skupin koček bylo zjištěno, že:

 • Kočky, které byly před 12 měsíci kastrované / sterilizovány, byly obecně delší a vyšší než ty, které byly sterilizované / kastrovány po 12 měsících.
 • Kočky, které nebyly sterilizované / kastrované do 12 měsíců věku nebo starší, byly zřetelně méně milující a agresivnější.
 • Nebyly pozorovány rozdíly ve vývoji močových cest u tří věkových skupin.
 • nezpůsobuje obezitu

(University of Minnesota 1996).

(opět za obezitu u koček může špatně zvolená strava)

Organizace podporující časné kastrace:

 • Feline Advisory Bureau (Velká Británie)
 • Americká veterinární komora
 • Evropská společnost kočičí medicíny
 • Kanadská veterinární komora
 • Winn Feline Foundation
 • Britská Veterinární komora pro malá zvířata

Předoperační péče koťat

Protože mají koťata oproti dospělým kočkám jiné nároky musí se dodržovat určité postupy a zásady při operaci.

Koťata od 3 - 6 měsíců se nedoporučuje nechat dlouho hladovět max. 2-4 hodiny před kastrací nejíst z důvodu hypoglykemii (nízká hladina cukru).Dokonce někteří veterináři doporučují nechat kotě najíst jen hodinu před kastrací.Je možnost podání buďto glukózy - infuzně a nebo před operací podat glukózový sirup.Malé kotě je potřeba důkladně zvážit a zvolit vhodné anestetika které jsou přesně vypočítaná na váhu zvířete.Operace probíhá na vyhřívané podložce z důvodu hypotermie (podchlazení),je nutno kotě udržovat při operaci v teple ,totéž platí i po operaci než se kotě vzbudí,protože kotě nemá dostatek podkožního tuku který by ho ochránil.

Většina veterinářů, kteří kastují v raném věku, hlásí, že proces je pro chirurga i zvíře snadnější, na rozdíl od operace starší kočky, uvádí Dr. Lila Miller v článku publikovaném na Petfinderu.Operace probíhají mnohem rychleji a s menším traumatem pro koťata,menší ztráta krve,uzavření rány probíhá také rychleji.

Zotavení

Koťata zvládají probuzení z anestezie mnohem rychleji než dospělé kočky. Pro porovnání kotě se po operaci probudilo po 15 minutách ,rok stará kočka je stále chladná a v narkóze. Za hodinu si koťata hrála a jedla .Starší kočka byla aktivní až po pár hodinách .

Proč jsme se rozhodli v naší chovatelské stanici pro časnou kastraci?

Důvodů je hned několik:

Prvním důvodem je fakt,že jsem se setkala s mnoha chovateli a vlastně i setkávám co prodali své odchovy nekastrované a jak to tak bývá nový majitelé si řekli že by jejich kočička jednou ty koťátka mít mohla.(,,Tak drahá kočka tak ať z ní něco máme''.(Výmluva se vždy najde.)Jenže většinou tito lidé nezůstanou jen u jednoho vrhu a už máme na světě množení bez PP koček po rodičích s PP.Buď tento záměr je již cílený a nebo k tomu nový majitelé dojdou postupně.

Druhým důvodem je že nový majitelé mají takový strach o kočičku/kocourka že se bojí kastrovat aby zvířeti neublížili.Termíny kastrace stále prodlužují a kočička trpí opakovanými říjemi ( může trvat i 14 dní) které jsou pro kočku velmi vysilující.Kočka která říjí volá až vyloženě řve,tím vábí kocoura,přitom přijímá málo potravy a nebo vůbec,tím pádem hubne (není výjimka i 500 g za 14 dní ) ,zhorší se jí kvalita srsti.Kočka se plazí,otírá se o vše,nastavuje zadeček s ocasem do strany a zadníma nohama hrabe. Hrozí jak zánět tak nádor dělohy-pyometra která může skončit i smrtí zvířete (hlavně při tzv.zavřené pyometře ).Ani nádor mléčných žláz či cysty nejsou výjimkou.

Říjící kocour toužící po kočkách "hlasitě volá" svou partnerku, může přestat i jíst,ale i když jedí hubnou,jsou nervózní ,neklidní- může se objevit agresivní chování.Další velmi nepříjemnou věcí je značkování neboli sprejování (kočky též mohou značkovat) ,kocouři v době dospívání začnou močí značkovat své teritorium,která silně zapáchá a jen tak se tohoto zápachu nezbavíte ! Mnohdy pokud neproběhne kastrace včas může kocour značkovat i právě po kastraci či mu tento "zvyk" zůstat.Zde hrozí zánět varlat i nádor varlat.

Avšak stále jsou lidé kteří radši kočku nechají zabřeznout a nebo říji přetrpí a kočku stejně nevykastrují.

Proto jsme se rozhodli nové majitelé těchto starostí ušetřit a kastrovat koťátka už před tím něž půjdou do nových domovů.Nový majitel si nebude muset zařizovat dovolenou aby koťátko/kočku/kocoura odvezl na kastraci a z kastrace zase domů,je potřeba též dohlídnout na malého pacienta.

I když dá se říct je to operace velmi častá a každý veterinář by ji měl zvládnout raz dva najdou se bohužel veterináři kteří operaci tzv.odfláknou tento zákrok a koťátko/kočka/kocour je ohrožen na životě i s tímto jsem se setkala,takže i třetí důvod,ne každý veterinář umí kastrovat.

Kastrace není nemoc,naopak nekastrované kočky ohrožujete na životě:-( !!

Moje zkušenosti

Co se týká kastrace našich koťat nemohu říct,že by se u nás stala jak komplikace či problém.

Jak probíhá příprava našich koťátek ?

Koťátka necháváme lačná cca 6 hodin , jsou kastrovaná cca v 15 týdnu ,jejich váha co se týká kocourků bývá v průměru 2,2 kg a u koček 1,8 kg.Nejdříve proběhne vyšetření zda-li je vše v pořádku a dále se aplikuje anestezie BEZ KETAMINU !!!způsobuje svalové křeče,problém s dýcháním,hypertermii a úhyn. Z toho důvodu by se anestetika ketamin a tiletamin neměla u těchto plemen a jejich kříženců používat - Cornish Rex,Devon Rex (všichni REXOVITÍ ),Sphynx,Egypská Mau,Bengálská kočka,Javanská kočka,Orientálka,Siamská kočka,Balinéská kočka...

Dokonce jsem se setkala s kočičkou z našeho vrhu D kdy ve 13 týdnech začala mrouskat.

Kastrace kocourků je lehčí (trvá do 15 minut ) ,jedná se o oboustranné odnětí samčích pohlavních orgánů - varlat, zákrok probíhá v celkové anestézii.Samotný zákrok probíhá tak, že šourek je naříznut na dvou místech - nad každým varletem je samostatný malinký řez. Obě varlata se vyjmou a každému zvlášť se podváže semenný provazec a vyživující céva vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlata odstřihnou a semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr se aplikuje antibiotický zásyp přímo do ranek a zákrok je u konce.Na úplný závěr se postříká koloidním stříbrem.

Kastrace kočky není o moc složitější než kastrace kocoura. Kastrace u koček se obvykle provádí dvěma způsoby. Tzv. ovariohysterektomie je zákrok, kdy jsou z těla kočky chirurgicky odstraněny vaječníky, vejcovody a děloha.
Tzv. ovariektomie je zákrok, kdy jsou odstraněny pouze vaječníky.
V případě samic koček nemá ani jedna z metod zvláštní výhody či nevýhody. Pokud jsou v průběhu zákroku zjištěny na děloze jakékoliv patologické změny, doporučuje se ji odstranit.
Existuje alternativní řešení kastrace a tou je sterilizace. Ta spočívá v podvázání vaječníků. Sterilizace ale neovlivňuje hormonální hladinu, kočka stále bude mít říji, i když nebude moci zabřeznout. Sterilizace také nemá žádný efekt jako ochrana před rakovinou. Současně může dojít i ke vstřebání podvazujícího materiálu a tím obnovení plodnosti kočky.

Výjimečně se stává, že pokud veterinář není důsledný může v těle kočky zbýt část vaječníkové tkáně. To může vést k některým projevům chování jakoby v říji, i když kočka nemůže otěhotnět pokud jí byla odstraněna i děloha. V takovém případě se kočce dělají další testy nebo chirurgický průzkum pro zjištění a odstranění takové tkáně.

Kočička je opět důkladně vyšetřena,podány anestetika BEZ KETAMINU !!!Kočka je uspána injekčními anestetiky a operační pole je vyholeno a vydesinfikováno roztokem (většinou ředěná betadina roztok) aby nedošlo k žádnému kontaktu nesterilního předmětu s operačním polem.

Operační pole je přikryto sterilní rouškou a ta následně fixována ke kůži svorkami. Řez kůží je veden pomocí skalpelu. Po průchodu kůží a podkožím je v místě srůstu břišních svalů protnuta břišní stěna a otevřen přístup do dutiny břišní.

Kastrační háček je použit k vytažení jednoho děložního rohu. Poté je vyhledán vaz, na kterém jsou pohlavní orgány v dutině břišní zavěšeny a dále cévy, které vaječníky vyživují. Po protnutí vazu jsou cévy podvázány, aby nedošlo ke krvácení a vaječníky mohou být odstraněny. Nyní může být vyzvednuta děloha a lokalizovány krevní cesty. Děložní cévy jsou podvázány. Nyní může být děloha odříznuta těsně pod úchytem svorky.Následuje sešití břišní stěny. Chirurg vždy zkontroluje, zda nedošlo ke krvácení do dutiny břišní. V případě, že ano, musí být nejprve důkladně vypláchnuta-sterilním roztokem. Dutina břišní je uzavřena, následuje sešití podkoží.Na závěr je potřeba scelit kůži a po potření rány ochranným roztokem je operace dokončena.

U nás dáváme koťátkům vstřebatelné stehy a rána je postříkána koloidním stříbrem,které opravdu urychluje hojení a chrání ranku.Ranka je opravdu malinká cca 2-3 cm velká.

Pro koťátka si jedeme když už jsou probuzená a patřičně si je prohlédneme.Většinou už mňoukají,chtějí z přepravky,mazlí se a už chtějí dovádět.

Doma již papají ,pijí vodu a mají velkou chuť k jídlu ,ke hrám ,lítají poškrabadle,nahání se,je až neskutené jak dlouho jim to vydrží.

Ranka se rychle hojí,většinou si jí ani nevšímají,popřípadě ošetřují koloidním stříbrem.

některé odstavce Zdroj:https://www.felitikastruje.cz/kastrace-kocky/

Velmi musím poděkovat našemu panu MVDr.Lukáši Šiškovi který provádí perfektní kastrace a jsem velmi spokojená,koťátka i kočičky jsou hýčkané,opečovávané a má k nim empatii a to ne jen co se týká kastrací,ochotný,vše vysvětlí...kdyby bylo víc takových veterinářů.

https://www.facebook.com/MVDr-Miroslav-%C5%A0perlich-Veterin%C3%A1rn%C3%AD-klinika-239449409585416/