Nebezpečné potraviny

Nebezpečné potraviny pro kočky

Otrava domácího mazlíčka je noční můrou každého majitele. Jedy v domácnosti jako jsou čisticí prostředky či léky, kterými si může ublížit, nejsou jedinou hrozbou. Mnoho otrav vzniká požitím potravin a jídla, které je pro člověka neškodné, pro zvíře však může mít fatální následky.

Akohol ,kofein

Kočkám škodí vysoká koncentrace kofeinu, takže káva, černý čaj, ale i kolové nápoje nebo energetické drinky, zkrátka vše, co je plné kofeinu je může i zabít. Kofein naruší jejich srdeční rytmus a navíc zvyšuje množství vápníku v srdci, což způsobí křeče. I malá sklenička vína zapomenutá na stole, či malá sklenička tvrdého alkoholu obsahují tolik etanolu, že mohou kočkám způsobit smrt. Stejným způsobem, tedy smrtí může skončit i požití různých chemikálií nebo desinfekcí, zkrátka všeho, kde se alkohol nachází. Nebezpečná je intoxikace i přes kůži nebo olíznutím.

Ořechy a další potraviny

V žádném případě nedávejte nikdy ani psům, ani kočkám těsto. Jakmile tě těsto začne kynout, uvolňuje se z něho plyn a ten nafukuje střeva i žaludek. Bohužel pak může dojít i k prasknutí. Čokoláda a kakao může být toxická nejen pro psy, ale i pro kočky. Důvodem je teobromin a kofein. Obě tyto látky se z organismu vylučují velmi pomalu a obě zasahují do regulace srdečního rytmu. U čokolády záleží na procentu kakaa. Čím více tím hůře, proto je nejhorší kvalitní hořká čokoláda a čokoláda na vaření. Makadamové ořechy,vlašské ořechy jsou další zlo pro kočky a jejich žaludek. Stejně nebezpečné jsou i pro psy. Je v nich obsažena dosud ne přesně rozeznatelná látka, která poškozuje nejen trávicí ústrojí našich čtyřnohých mazlíčků, ale i svaly a jejich nervový systém.

Mořské plody a ryby

Je sice známo, že kočky ryby milují. Je však nebezpečné dopřávat jim je pouze jako jediné krmivo. Jejich dlouhodobá či trvalá konzumace vede k nedostatku vitamínu B1, následkem toho dochází k nechutenství, pak i nervové záchvaty a může to vygradovat i smrtí.

Syrová vejce a syrové maso,vařené kosti

Co se vajec týče, bílek kvůli obsahu jistého enzymu výrazně snižuje schopnost vstřebávat vitamín B. Důsledkem bývá poškození srsti a kůže. Vejce bývají v mnoha případech i významným alergenem, a to nejen pro kočky, ale i pro psy. Pozor je třeba v takovém případě dávat i na krmiva, která mohou vejce obsahovat.

Mléčné výrobky a mléko

Mléko může způsobovat plynatost, průjem nebo dokonce zánět slinivky. Většinou dělají problém výrobky s vyšším obsahem tuku, ty nízkotučné bývají bezpečnější. Kravské mléko mnohdy kočky a psi nemohou strávit kvůli obsažené laktóze, může být příčinou průjmu. Problémy s ním mívají i venkovní kočky, ale u nich důsledek většinou nevidíme. Pokud chceme kočce nebo psovi dopřát mléko, existuje speciální mléko pro kočky. Kysané mléčné výrobky většinou problémy nezpůsobují.

Avokádo

Některé druhy avokáda obsahují toxin zvaný persin. Ten se vyskytuje v různých částech plodu i stromu. Persin způsobuje u ptáků dušnost, otok v oblasti krku, nervozitu a poměrně rychlý úhyn, u malých domácích zvířat pak zvracením a průjmem.

Tabák

Vysoký obsah nikotinu v tabáku může při konzumaci u kočky vyvolat zvýšený srdeční rytmus, celkový neklid poté kolaps organismům, kóma a dokonce i smrt.

Cibule, česnek, pažitka, pórek

Všechny výše zmíněné rostliny patří do stejného rostlinného druhu. Obsahují sloučeninu síry, která může způsobit podráždění žaludku a případně vést k poškození červených krvinek a následnou chudokrevnost. Po požití většího rostlinného materiálu můžeme u zvířat zaznamenat depresi, nechutenství, zrychlenou srdeční i dechovou akci, bolesti břicha a průjem. Může dojít i k úmrtí.

Ovoce a zelenina

Nebezpečný a život ohrožující je pro kočky česnek i cibule. Způsobí u nich po požití rozklad červených krvinek a následně anémii. Kočky by si pochopitelně tyto druhy zeleniny neoblíbily, ale nejsou pro ně jedovaté jen v syrovém stavu, ale i vařené, tepelně upravované nebo sušené, takže pozor i na sypké pokrmy, například v prášku. K poškození ledvin může u koček dojít při konzumaci rebarbory nebo syrových brambor. Ty totiž obsahují oxaláty, které poškozují nejen ledviny, ale i nervový systém či trávicí ústrojí.

Některé léky pro lidi.

Krom potravin bychom si měli dávat pozor i na léky. V žádném případě bychom jim neměli bez porady s veterinářem podávat léky určené pro lidi. Velké množství jich je totiž pro ně nebezpečných. Například léky obsahující

  • kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, ...)
  • paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex, ...)
  • ibuprofen (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, ...)
  • antihistaminika (Fenistil, Zodac, Analergin, Zyrtec, ...)
  • pyretriny a permetriny, karbamáty (Advantix, Top Spot On, Kiltix, Bio Kill, ...) - tyto látky se běžně objevují v antiparazitikách pro psy. Pro kočky jsou však vysoce toxické!

Hrozny a rozinky

Dokonce i malé množství hroznů a rozinek může způsobit, že vaše kočka onemocní - může dokonce vést k rychlému rozvoji selhání ledvin. Do 12 hodin po požití se někdy objevuje zvracení. Další příznaky, které se mohou objevit během 24 hodin, zahrnují letargii, průjem, sníženou chuť k jídlu, bolest břicha a omezené močení.

Ačkoliv není jasné proč, hrozny a rozinky mohou způsobit selhání ledvin u koček, a dokonce i malé množství může způsobit, že kočka onemocní. Opakované zvracení a hyperaktivita jsou časnými příznaky. Ačkoliv některé kočky nevykazují žádné negativní reakce, raději kočce hrozny nedávejte a nenechávejte hrozny a rozinky na kuchyňské lince a dalších místech přístupných pro vaši kočku.

Krmivo pro psy

Ačkoli krmivo pro psy není pro kočky jedovaté, vaše kočka potřebuje velmi odlišný soubor živin než pes. Krmivo pro kočky by mělo obsahovat velké množství vitaminu A, taurinu, kyseliny arachidonové a bílkovin, krmiva pro psy mají mnohem nižší obsah těchto živin. Psi mohou přežít s nižšími úrovněmi vitamínu A a bílkovin, zatímco kočky ne. Psi jsou také schopni produkovat taurin a kyselinu arachidonovou, ale kočky musí dostávat tyto kyseliny ve stravě. Bez dostatečného množství taurinu se u koček může rozvinout onemocnění srdce, zraku a problémy se zuby.

Kosti

Nejsou vhodné pro žádné zvíře. Ani pro psa, natož pro kočku. Vařené kosti mohou způsobit tržné rány v oblasti žaludku. Syrové pak mají zase dávicí efekt. Kosti, které kočka pozře, se mohou v jejím těle rozštěpit a způsobit neprůchodnost nebo roztrhnutí trávicího systému. Jediné kosti, které nejsou kočce zcela zapovězeny, jsou drobné rybí. I tak je třeba dávat jí je výhradně pod dohledem. Ostatní kosti třeba drůbeží mohou být ve stravě v mleté podobě.

Rajčata

Obsahují jedovatý alkaloid tomatin, podobný solaninu. Především stonky a listy v sobě mají i atropin, způsobující třes, rozšíření zornic a arytmii. Zralá rajčata jsou méně nebezpečná. Mezi příznaky otravy patří slinění, netečnost, dýchací potíže, průjem nebo zácpa, zvracení, rozšířené zornice, křeče.

Sůl

Ve větším množství sůl vyvolává potíže s ledvinami. Slaná potrava způsobuje nadměrné pití vody, u velkých plemen to může být i příčina nadýmání, torze žaludku, což je život ohrožující stav vyžadující rychlý zákrok.

Šunka, slanina, smažené a tučné potraviny

Obsahují mnoho soli, tuků, to může mít za následek problémy s ledvinami, nadměrné pití nebo zánět slinivky.

Syrová játra, časté podávání jater vařených

Játra obsahují mnoho vitamínu A, ten může být ve větším množství toxický. Může způsobit nechutenství, úbytek hmotnosti, deformaci kostí.

Houby

Mohou vyvolat slinění, zvracení, bolest břicha, křeče, bezvědomí a dokonce i smrt. Někdy dochází k poškození jater a ledvin.

Kynuté těsto
Požití kynutého těsta může způsobit silné bolesti břicha. Procesem kynutí je totiž produkován plyn, který bolestivě nafukuje žaludek a střeva a může dojít dokonce až k jejich prasknutí. Činností kvasinek se rovněž uvolňuje ethanol a hrozí tak otrava alkoholem

Xylitol
Xylitol je umělé sladidlo které najdete v různých bonbonech, žvýkačkách a limonádach. Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy, což může vést až k hypoglykemickému šoku. Také může poškodit játra

CITRUSY

Stonky, listy, kůra, plody i semena obsahují různá množství kyseliny citronové a esenciálních olejů, které mohou způsobit podráždění žaludku, vyvolat zvracení či průjmy, ale jejich konzumace ve větším množství může vést i k poruchám centrální nervové soustavy. Malé množství zřejmě nevyvolá žádný vážný problém. Ale chcete to riskovat?

Kokos

V malých dávkách nejsou kokos a produkty z kokosu zvlášť nebezpečné. Kokosový olej je možné použít v malém množství a ne často na suchou kůži, svědivá místa, při léčbě alergických reakcí a pro celkové zdraví srsti. Má skvělé protizánětlivé účinky. Vnitřně pak je možno jej použít na posílení imunity, jako prevenci proti bezoárům a na zlepšení dechu. Avšak dužina a mléko z čerstvého kokosu obsahují oleje, které mohou způsobit žaludeční potíže a průjem. Kokosová voda má vysoký obsah draslíku a ta by Vaší kočce neměla být podána vůbec. Mějte na paměti, že některým kočkám může kokos, a výrobky z něj, způsobit žaludeční problémy, zvláště pak kočkám s pankreatickým zánětem a kočkám, které jsou na kokos citlivé.

Jakékoliv lidské jídlo je pro kočky zcela nevhodné. Pamatujte, že kočka je výhradní masožravec a lidské jídlo jí může způsobit vážné potíže. Neriskujte zdraví své kočky.

Vložte svůj text...