Nebezpečí pro kočky v domě/bytě

Mnoho z nás stále podceňuje možná rizika které hrozí našim zvířecím kamarádům, zde konkrétně kočičkám.Kočky jsou zvídavé šelmy které vše zajímá a hledají sebemenší podnět k lovu. Bohužel na to často doplácí a je jen na nás tomu zabránit.
Mnohdy si ani neuvědomíme,že zrovna to či ono může být nebezpečné a často i věc jako je igelitova taška či pořízení škrabadla může být opravdu velmi nebezpečná.
Často se mě lidé diví když se ptám na to jaké mají pro kočičky škrabadlo,často podceňované a nepromyšlené,přitom aspoň dle mě vybrat kloudné škrabadlo je první bod než si dovezeme kočičku, přeci jen pro kočičku je to království kde se protahuje, odpočívá, hraje si, je to její zázemí jako pro nás domov. Přesvědčila jsem se, že levné škrabadla obsahují sponky, které spojují materiál, zde jak jsem se několikrát opět přesvědčila není tak těžké tyto sponky časem zcela uvolnit, znám případy kdy pak tyto sponky, zejména mladé kočky spolky. Následky si každý může predstavit.
Velmi oblíbené u kočiček jsou i různé provázky-bavlna,třásne,izolepa ... mnoho hraček pro kočky tyto části obsahují proto je velmi důležité hračky kontrolovat popřípadě nenechávat je kočkám když nejsme v jejich přítomnosti, nejen že se mohou zamotat ale hlavně provázky kočky mohou pozřít.
Podceňované jsou i televize, mnoho majitelů si neuvědomuje že kočky jsou zvědavé a umí vymyslet mnohé.
Kolikrát se stalo že kočka na televizi skočila a shodila? Vidíme to denně v televizi, velká sranda, ale pokud v blízkosti odpočívá jiná kočka neštěstí je hned. Proto doporučuji ukotvení které Vám zabere jen pár minut.
Další nebezpečí které hlavně hrozí koťátkům je zapadnutí v prostoru mezi zdí a topením,hlavně v období kdy se topí, kočky se rády vyhřívájí.
Nejnebezpečnější a velmi podceňované jsou okna a balkóny.
Okna ať otevřené tak jen na ventilačku.
Lidé se chlubí tím jak jejich kočička klidně leží u otevřeného okna s tím, že je pod dohledem a užívá si sluníčka , ale majitelé si neuvědomují že stačí pírko,muška a nebo list a kočka po něm skočí,věřte že těžko rychle a nečekaně zareagujete.I ta nejklidnější a nejhodnější micka má v sobě lovce. Důsledkem toho je buď smrt nebo vážné zranění kočky v,, lepším" případě vyděšená kočka uteče a ztratí se.Proto je důležité zabezpečit okna i balkón sítí, nestačí jen síť proti hmyzu, ale přímo síť proti kočkám! Ani ventilačka není bezpečná, naopak, noční můra všech koček,pozor i,, líná '' a nejklidnější kočka která si nikdy ventilaček nevšimla může skočit. Při pokusu o proskočení škvírou se jí to ve většině případů nepodaří a ve snaze dostat se ze sevření, se vlastní vahou dostává níž a níž. Pokud není přítomen nikdo, kdo by zasáhl a kočce pomohl, je odsouzena k velkému utrpení. Buď se zaklesne za přední nebo zadní končetiny a tím jí hrozí ochrnutí, rozdrcení orgánů nebo udušení.Argument že máte v oknech síť je zcela zbytečná, ta v tomto případě nepomůže.


Pozor dejte i na jedovaté pokojové květiny.

Nebezpečné

 • Opravdu smrtelně jedovatá je lilie, a to jakákoliv její část
 • Diffenbachie - má leptavý účinek a může kočku zabít
 • Durmán - velmi jedovatý
 • Oleandr - velmi jedovatý
 • Kroton
 • Calatea
 • Hyacint
 • Narcisky (jen cibule)
 • Vánoční hvězda
 • Jmelí
 • Cokoliv, co má barevné, strakaté listy je často jedovaté

( Další názvy jedovatých kytek v článku jedovaté květiny pro kočky )

Nevhodné:

 • Fikus - není vyloženě jedovatý, ale roní "mléko", které je dráždivé
 • Voskovka - květy produkují dráždivou lepkavou tekutinu
 • Kaktus

Palmy obecně bych nedoporučovala - ne kvůli jedovatosti, ale, protože kočky po nich šplhají a rády žerou kytky, které mají listy podobné stéblům trávy (např. dracena, sloní noha, atd.).

Pro kočku nebezpečných rostlin je samozřejmě mnohem víc. Jejich seznam se dá vyhledat na internetu, pokud si do vyhledavače zadáte heslo např. jedovaté rostliny pro kočku.

Do bytu s kočkou jsou vhodné následující rostliny:

 • Chlorophylum (zelenec)
 • Begonie
 • Ibišek
 • Africká fialka
 • Šáchor
 • Sukulenty
 • Bambus
 • Banánovník

Některé kočky lákají kabely a různé elektrické zařízení,do kterých koušou,lze to vyřešit a použít kabelovou spirálovou ochranu.
Ač se to nezdá i taková pračka (sušička) je nebezpečná,vždy když jdete prát nebo sušit prádlo, zkontrolujte vždy že uvnitř není Vaše kočka.


Určitě také každý známé : ,,na linku nesmíš", tak či tak oni tam stejně skáčou, zde je nebezpečí rozpáleného sporáku, hrozí popálení tlapek, dá se tomu zabránit postavením hrnce se studenou vodou na horké plotýnky.

Nože vždy uklízejte a to samé houbičky na mytí nádobí či samotné mycí a čistící prostředky.

Některé potraviny jsou nevhodné či dokonce pro kočky smrtelně toxické (více v článku nebezpečné potraviny pro kočky)


Takové nebezpečí je i záchod, koťata nemají šanci z hladké mísy vylézt a utopí se,proto dávejte prkénko vždy dolů a nebo wc zavítejte.

Kočky zbožňují hry s igelitovýma či papírovíma taškama,vždy ostříhejte uši,kočka se do nich bez problémů dostane a panikaří,pak už si lehce způsobí zranění.

Schody,každý z nás zná když se kočky honí a čím zajímavější dráha ,tím lepší (týká se to i jedné kočky).Pokud máte doma schodiště,zabezpečte mezery v zábradlí a na schody nalepte protiskluzné pásky a nebo je opatřete třeba kobercem,stačí i jen pásky z koberce.

Co teprve takový otevřený šuplík,neznám kočku která se aspoň nepodívá co se v něm ukrývá,lehce se pak může skřípnout,dávejte pozor i když jen šuplík zavíráte,je to mžit,může tam strčit jak hlavičku tak jinou část těla,to platí jak pro skříně tak i když zavíráme dveře.

Vložte svůj text...