Jak je to ? Kočka s PP a nebo bez PP

Mnoho zájemců o koťátka říká: "Proč platit za kočku s PP, když chceme jen domácího mazlíčka" a na výstavy chodit nebudeme. Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků - s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy!

Co je to chovatelská stanice jsem vysvětlila v minulém článku,nyní bych napsala něco o problému týkajících se bez pp koček nebo-li koček bez průkazu původu.

Co to ten PP ,nebo-li rodokmen je?

Rodokmen je u kočky něco jako rodný list avšak nám ukáže mnoho informací o daném zvířeti.Chovatelé si hlídají aby nedošlo k příbuzenské plemenitbě,dočtou se z jakých tedy linii pochází tedy kam až kořeny sahají,jakých kvalit je jejich kočka ,ale i třeba pomáhá k plánování krytí,jaké barvy chovatel chce a čemu se vyvarovat

Chovatel koček s PP

Má registrovanou chovatelskou stanici pod některou ze světových organizací kdy platí též roční členské příspěvky.

Dodržuje tak chovatelský řád a každá organizace má svůj !

Chovatel akceptuje chovnost kočky od dovršení jednoho roku,dřív ne - vyjímka je zdravotní potíž ( některá plemena dospívají dříve např.bengálská,orientálky,siamky...lze udělit dřívější krytí jestliže je kočka dostatečně "zralá".)

Dělají se testy jak na infekční tak dědičná onemocnění i právě po několik generací.Tím docílíme minimalizací onemocnění.

HCM,PKD,PK-def,PRA,FIV,FELV,FIP s těmito testy se často setkáme,ale každé plemeno je zatížené na různé dědičné onemocnění na které je dobré se informovat.

Koťata mohou do nového domova odcházet od 13 týdne svého života,

dokonce někde odchází až po 15 týdnu svého života.

Kotě je očkované a odčervené dostane čip a svůj Pet Pas kde má vše o svém zdravotním stavu zaznamenané.

Dnes se též setkáte s chovateli kteří své odchovy kastrují,není to nic zvláštního a rozhodně to není špatně.

Chovatel také kupuje kvalitní granule (Orijen,Applaws,Marp,Acana,Pronature,N&D...) a dává svým kočkám přemražené maso,vitamíny a vše potřebné kor u březích a kojících matek které potřebují všeho dostatek.Zajišťuje pravidelné zdravotní kontroly.


Chovatel koček Bez PP

Dneska se velmi chovatelé bez PP koček ohánějí tím,že jejich koťata jsou po rodičích s PP ,ale proč tedy jejich koťata nemají také rodokmen?Je to jednoduché .

Za prvé.

Většinou tito chovatelé koupí kočku s PP v kvalitě Pet ( cenově dostupnější kvality než chovní jedinci,ono přeci jen koupit kočku za 10 000,- nebo 40 000,- je velký rozdíl,že? ) V tomto případě množitel produkuje bez PP koťata na PP mazlíčcích,kteří nebyli určeni k chovu tato kočka je vyřazena z chovu z nějakého důvodu,ať už nesprávná či nežádoucí barva nebo povaha,z vrhu je menší ,zálomek ocásku,prostě nějaká ta vada na kráse.)U koček které jdou na mazlíčka : u nich nemají ani podmínku kastrace takže se dále množí bez PP kočky s tím,že nabízené koťata jsou po dědečkovi s PP a babičce s PP a nebo předci s PP.

Za druhé:

Koupí si kočku s PP která má chovné předpoklady, ale on ji koupí na mazla pochopitelně za nižší pořizovací cenu,podmínka jasná ,kastrace,protože je na mazla,ne na další chov a má se tedy vykastrovat.Majitel porušuje smlouvu a odchovává koťata bez PP.


Za třetí:

Koupí kočku s PP, (popřípadě i kocoura) u které má možnost doplatit chovnost, vyřídit si chovnost a řádně chovat,ale neudělá to.

Pokud si chovatel nevyřídí chovatelskou stanici a dané náležitosti ,porušuje tím smlouvu a to naprosto nesmyslně, protože má možnost postupovat řádně a seriózně. Takže jediné, co ho může vést k takovému množení je, že sice chce množit, ale nedávat navíc ani "korunu". Pro vás je důležité, že se v tuto chvíli nejedná o "korunu" za PP , ale o"korunu" za cokoli, takže i za veterinární péči, výživu, životní podmínky atd.Opět došlo k porušení smlouvy a odchov bez PP koťat.

Takže není se čemu divit,když chovatelé koček s PP své odchovy určené na mazlíky přímo kastrují.(Většinou od 13 týdne)

U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci.
Odchováváním koťat na kočkách bez PP se ztrácejí charakteristiky plemene a kočky se tak stále podobou blíží právě domácí kočce. Znaky, které chovatelé několik desetiletí šlechtili, tak během několika generací zaniknou. Britská modrá kočka bez PP pak nejspíš nebude tak velká a zavalitá jako její kolegyně s PP, nebude mít tak hustou a hebkou srst, kulatou hlavu a nádherné tmavě oranžové až měděné oči, ale bude to jen trošku mohutnější šedivá kočka se žlutýma očima.

V mnoha případech jsou množitelé,neboli chovatelé bez PP koček podvodníci kteří za zády chovatelé množí na kočkách kteří byli určeni na mazlíka,neví jaké barevné varianty se narodí,neví z jakých liniích pochází ,jejich kočky nejsou testované na dědičné onemocnění a infekční.Též prodávají kotě velmi brzy i už od 8 týdne,kdy neproběhlo ani očkování,tedy nemají vystaven ani očkovací průkaz .Důvodem je to ,že nabulíkuji novým majítelům ,že kotě je malé a lépe se přizpůsobí,pravda je i ta že kotě je velmi roztomilé,tzv.čím menší tím lepší,ale není tomu tak!!!

U těchto koček se pak objeví často problém co se týče povahy.Většina nových majítelů má problém jako že jejich kočička je nemazlivá,kouše,drápe,čůrá na sedačku do postele(to však může způsobovat i zdravotní problém,proto je důležité vždy navštívit veterinárního lékaře!!)Bohužel to tito "chovatelé" neví a kočku i zbijí.

Protože se chovatel bez PP koček neřídí žádným chovatelským řádem ,může mít jeho kočka i 3 vrhy za rok,tyto kočky bývají opravdu velmi hubené,strhané,stane se že ani kočka nepřežije.

Další problém strava,dostávají levnou stravu ,tím pádem koťata spatně rostou a matky nemají ani jak nabrat sílu.

Když to shrneme tak lidem kteří odchovávají koťata bez PP jde především o zisk z koček.

Co jiného by ho k tomu vedlo?
Dá často i desetitisíce měsíčně do péče? Nedá. Stará se o plemenný standard? To víte, že ne.
Množitel neřeší desetitisíce za případnou postporodní péči na JIP a císaře, případné další náklady u veterináře. Mnohdy si leckdo neumí představit, kolik taková péče může stát...
Nikdo sice 100%nezaručí, že se nestane nějaké neštěstí, příhoda, či výjimka a kočka od chovatele neonemocní nějakou vážnou chorobou, ale riziko je daleko menší, než u množitelů. Právě proto, že chovatelé věnují svému chovu větší veterinární péči.
Lidé chtěj Britku,Bengálku,MCO, Birmu, Ragdolla, Peršanku, Habešanku... to je jedno, prostě chtějí plemeno. On jim namluví, že ho přece dá levněji a to je hlavní na co lidé slyší.Bez záruky,ale to nevadí. Množitel je ten, kdo množí. Jen pro svůj prospěch. Je to přesně ON, kdo především a v první řadě bere příležitost opuštěným, překrásným kočičkám útulku a v druhé řadě kazí dlouholetou, mravenčí, důslednou práci a snahu a péči chovatelům. Množitel není někdo, kdo má koťata pro radost, jak někteří z nich tvrdí. To by si je nechal a staral se dál. Ani argument, že chtějí dopřát levnější koťata těm, kteří chtějí to vytoužené plemeno, není pravdivý. Je to jen pozlátko. Takové kotě totiž mnohdy vyjde mnohem dráž, než to od chovatele, až nastanou zdravotní problémy, například. A také z něj mnohdy vyroste něco jiného, než zájemce původně chtěl ať vzhledem tak i povahou.

MNOŽITEL je VŽDY neseriózní a prodává koťata od kočky, která nemá mít potomky. Takovou kočku s PP, která není určena do chovu a kočku bez PP nesmí řádný a poctivý chovatel nakrýt kocourkem s PP. Potomci těchto koček nejsou čistokrevné a tedy nejsou JAKÉKOLIV plemeno bez PP, ale jsou obyčejná domácí kočička, která se může podobat některému plemenu. Je opravdu rozumné takové potomky cíleně množit, když je, bohužel,stále dost stejných, nečistokrevných koťat, koček a kocourků, kteří opuštěné čekají v útulcích a na umísťovacích výstavách? Celý tento problém je o etice. Pokud se někdo chce chovu věnovat, udělá to. I přes veškerou zátěž, zodpovědnost, finance, starosti, péči, sebevzdělávání, prostě vše, co k tomu patří.

Zdroj: https://www.birma.cz/mnozitel.htm zde má vše velmi pěkně vysvětleno paní Lenka Hrabová

Dnes už nejsou též povinné výstavy ,takže množitelé bez pp koček jen čistě lžou o tom proč jejich koťata nemají PP.I kotě s PP na mazlíčka nemusí na výstavu!!

Chovatel Vám vše ukáže se vším Vám poradí,rád Vás pozve se na koťátko podívat,což bývá většinou u každého chovatele,záleží mu na svých zvířatech,zajímá se o to ,kde jeho odchov bude,bude s Vámi chtít i zůstat v kontatku,vše bude podloženo kupní smlouvou.Koťátko většinou dostane i na cestu batůžek (granulky,konzervy,hračky...většinou se batůžek liší,záleží co má dané koťátko rádo).....dále v článku VÝBĚR CHOVATELE KOČEK S PP

Vložte svůj text...