Kontaktujte nás: Bambibengals@gmail.com

(V) Časné kastrace

(gonadektomie)

Kastrace ,slovo které  je v mnoha lidech zakořeněné spíš jako zbytečné,špatné či životu nebezpečné.

Stále se setkávám s názorem : chudák kočka vždyť to je proti přírodě,aby neměla svoje děti,jak by bylo Vám kdyby jste nemohla mít děti.Tito lidé si ale neuvědomují že zvířata žene jejich přirozený pud.

Byl někdo z Vás v útulku?Depozitech?Viděl kolik koček (ne jenom koček,ale i psů) se v útulku nachází?Většina depozit i útulků  je přeplněna a nemůžou přijímat další kočky,mnoho starších koček které nikdo nechce je utraceno.Každý rok je situace horší a horší a není to jen u nás v ČR.

Odhadem 5 milionů až 8 milionů zvířat je každý rok umístěno v útulcích po celé zemi. Mnoho organizací pracuje na snížení tohoto počtu tím, že otevírá nízkorozpočtové klinické studie. Jednou z takových organizací je LifeLine Animal Project, nezisková organizace a klinika založená v Atlantě, kde od roku 2005 proběhlo více než 25 000 vyšetřovacích a kastrovacích procedur. Výkonná ředitelka Rebecca Guinnová zde odpovídá na nejčastěji kladené otázky o kočkách a kastracích.

V některých zemích jako jsou USA,Anglie,Kypr,Austrálie zde jsou kočky přemnožené  v takové míře že se provádí euthanasie.

V Austrálii kočky mají dokonce na svědomí vyhynutí některých drobných živočichů.

Například jen v USA se odhaduje, že 4 až 15 milionů zdravých koček je každoročně utraceno jen proto, že nemají domov. V Kanadě je největší příčinou úmrtí zdravých koček euthanasie.  V některých azylových domech je 50 až 90% přijatých koček utraceno, jednoduše pouze proto, že je nikdo nechce.

Protože se však do útulku dostalo mnoho koček(koťat) které měli už alespoň jeden vrh za sebou bylo potřeba kastrace provádět ve věku než vůbec kočky dospěli, jen tak se mohlo zabránit  dalším  a dalším nechtěným kočkám.

Zvířata v útulcích se např. v USA kastrují dříve, již od devátého týdne věku, ihned po prvním očkování

Včasné kastrace

Jedna skupina lidí kteří včasné kastrace prosazují a druhá skupina, kritici kteří je zavrhují,protože dle nich jsou kočky/kocouři v brzkém věku kastrace ohroženi na vývoji - kocouři nedorostou do plné velikosti ,problém s močovou trubicí či ledvinami,nadváha u koček a vzhled kotěte či další jako i změna chování.

Dokonce jsem se setkala s názorem veterináře - kastrace kocoura v brzkém věku vede k nedovyvinutí jeho hlavy,uší,kocour bude mít hlavu jak kotě a zůstane mu kotěcí srst.

Dovoluji si uveřejnit od paní Radky Vacíkové některé fakta a studie co se týká ohledně časných kastrací které přeložila z angličtiny a velmi pěkně zpracovala

Zdroj:

http://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Spay_Neuter.pdf

(www.cfhs.ca) American Humane Association

(www.americanhumane.org) a Winn Feline Foundation

 

Studie však jasně prokázala, že brzká kastrace nezpůsobuje:

 

 • nezpůsobují zakrnělý (ani „vyčouhlý“) růst kočky (University of Florida 1996).

(Rozsáhlá studie na Universitě v Corvell na více než 1600 kočkách, které byly sledovány po dobu až 11 let, ukázala, že kočky kastrované v brzkém věku měly méně některých zdravotních problémů, včetně zánětu dásní, astma, abscesy a rakoviny mléčné žlázy, než kočky kastrované v tradičních věkových kategoriích. Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30 % nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace přinášejí mnohem více výhod než rizik. )

 • nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace

(University of Texas studie z r. 1997 a 2000).

 • nezpůsobuje vážné problémy v chování  koček  

(univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001).

 • nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest

(University of Minnesota 1996, University of Texas 2000).

(velmi často uváděný problém!onemocnění močových cest a ledvin způsobuje nevhodná životospráva u zvířete a nedostatečný příjem tekutin.)

Byly vzneseny otázky týkající se bezpečnosti tohoto postupu a možných účinků na zvířata, když se stanou staršími. Někteří lidé byli obzvlášť znepokojeni tím, že včasné kastrace mohou způsobit, že kočky jsou náchylnější k onemocnění močových cest. Vzhledem k tomu, že bylo provedeno více studií a veterinární lékaři následovali starší sterilizované / kastrovaná zvířata do staršího věku, tyto obavy se ukázaly jako neopodstatněné.

Skupiny koček, které byly sterilizované / kastrované ve věku 7 týdnů, ve věku 7 měsíců a po 12 měsících věku byly ve velké studii sledovány. Všechny kočky byly umístěny v domácnostech a následovaly roky. Při srovnání skupin koček bylo zjištěno, že:

 • Kočky, které byly před 12 měsíci kastrované / sterilizovány, byly obecně delší a vyšší než ty, které byly sterilizované / kastrovány po 12 měsících.
 • Kočky, které nebyly sterilizované / kastrované do 12 měsíců věku nebo starší, byly zřetelně méně milující a agresivnější.
 • Nebyly pozorovány rozdíly ve vývoji močových cest u tří věkových skupin.

 

 • nezpůsobuje obezitu

(University of Minnesota 1996).

(opět za obezitu u koček může špatně zvolená strava)

 

Organizace podporující časné kastrace:

 • Feline Advisory Bureau (Velká Británie)
 • Americká veterinární komora           
 • Evropská společnost kočičí medicíny
 • Kanadská veterinární komora           
 • Winn Feline Foundation                    
 • Britská Veterinární komora pro malá zvířata

 

Předoperační péče koťat

 

Protože mají koťata oproti dospělým kočkám jiné nároky musí se dodržovat určité postupy a zásady při operaci.

Koťata od 3 – 6 měsíců se nedoporučuje nechat dlouho hladovět max. 2-4 hodiny před kastrací nejíst z důvodu hypoglykemii (nízká hladina cukru).Dokonce někteří veterináři doporučují nechat kotě najíst jen hodinu před kastrací.Je možnost podání buďto glukózy - infuzně a nebo před operací podat glukózový sirup.Malé kotě je potřeba důkladně zvážit a zvolit vhodné anestetika které jsou přesně vypočítaná na váhu zvířete.Operace probíhá na vyhřívané podložce z důvodu hypotermie (podchlazení),je nutno kotě udržovat při operaci v teple ,totéž platí i po operaci než se kotě vzbudí,protože kotě nemá dostatek podkožního tuku který by ho ochránil.

Většina veterinářů, kteří kastují v raném věku, hlásí, že proces je pro chirurga i zvíře snadnější, na rozdíl od operace starší kočky, uvádí Dr. Lila Miller v článku publikovaném na Petfinderu.Operace probíhají mnohem rychleji a s menším traumatem pro koťata,menší ztráta krve,uzavření rány probíhá také rychleji.

Zotavení

Koťata zvládají probuzení z anestezie mnohem rychleji než dospělé kočky. Pro porovnání kotě  se po operaci probudilo po 15 minutách ,rok stará kočka je stále chladná a v narkóze. Za hodinu si koťata hrála a jedla .Starší kočka byla aktivní až po pár hodinách .

 

Proč jsme se rozhodli v naší chovatelské stanici pro časnou kastraci?

 

Důvodů je hned několik:

Prvním důvodem je fakt,že jsem se setkala s mnoha chovateli a vlastně i setkávám co prodali své odchovy nekastrované a jak to tak bývá nový majitelé si řekli že by jejich kočička  jednou ty koťátka mít mohla.(,,Tak drahá kočka tak ať z ní něco máme‘‘.Výmluva se vždy najde.)Jenže většinou tito lidé nezůstanou jen u jednoho vrhu a už máme na světě množení bez PP koček po rodičích s PP.Buď tento záměr je již cílený a nebo k tomu nový majitelé dojdou postupně.

 

Druhým důvodem je že nový majitelé mají takový strach o kočičku/kocourka že se bojí kastrovat aby zvířeti neublížili.Termíny kastrace stále prodlužují a kočička trpí opakovanými říjemi( může trvat i 14 dní) které jsou pro kočku velmi vysilující.Kočka která říjí volá až vyloženě řve,tím vábí kocoura,přitom přijímá málo potravy a nebo vůbec,tím pádem hubne,zhorší se jí kvalita srsti.Kočka se plazí,otírá se o vše,nastavuje zadeček s ocasem do strany a zadníma nohama hrabe. Hrozí jak zánět  tak nádor dělohy-pyometra která může skončit i smrtí zvířete.Ani nádor mléčných žláz či cysty nejsou výjimkou.

Říjící kocour toužící po kočkách "hlasitě volá" svou partnerku, může přestat i jíst,ale i když jedí hubnou,jsou nervózní ,neklidní– může se objevit agresivní chování.Další velmi nepříjemnou věcí je značkování neboli sprejování (kočky též mohou značkovat) ,kocouři v době dospívání začnou močí značkovat své teritorium,která silně zapáchá a jen tak se tohoto zápachu nezbavíte.Mnohdy pokud neproběhne kastrace včas může kocour značkovat i právě po kastraci.Zde hrozí zánět varlat i nádor varlat.

Avšak stále jsou lidé kteří radši kočku nechají zabřeznout a nebo říji přetrpí a kočku stejně nevykastrují.

Proto jsme se rozhodli nové majitelé těchto starostí ušetřit a kastrovat koťátka už před tím něž půjdou do nových domovů.Nový majitel si nebude muset zařizovat dovolenou aby koťátko odvezl na kastraci a z kastrace zase domů,je potřeba též dohlídnout na malého pacienta.

I když dá se říct je to operace velmi častá a každý veterinář by ji měl zvládnout raz dva najdou se bohužel veterináři kteří operaci tzv.odfláknou a koťátko je ohroženo na životě i s tímto jsem se setkala,takže i třetí důvod,ne každý veterinář umí kastrovat.

Kastrace není nemoc,naopak nekastrované kočky ohrožujete na životě:-( !!